Rozwijaj swoje poczucie humoru
Table of contents
Jeśli jesteś w nerwowej sytuacji, np. stoisz w korku, i masz wrażenie, że gniew i złość rosną w tobie, rozejrzyj się dookoła. Odszukaj coś, co zajmie Twoje myśli, pozwoli ci się uspokoić, pośmiać.
Aktywność fizyczna
Siedzenie w miejscu i roztrząsanie trudności nie pomaga ich rozwiązaniu. Wręcz przeciwnie, może wytworzyć w nas coraz większy obawę i irytację. Joga, nieskomplikowane, rozluźniające ćwiczenia, a poza tym taniec są w stanie pomóc w rozluźnieniu napięcia wewnątrz nas.
Rozpoznaj źródło gniewu
Jeśli systematyczne dojazdy do pracy przyczyniają się do tego, że czujesz złość i jesteś zestresowana, spróbuj pojechać inną drogą lub szybciej wychodzić do pracy. Jeśli twój kolega z pracy jest hałaśliwy i gadatliwy, przynieś do pracy słuchawki i słuchaj muzyki. Przede wszystkim znajdź źródło rozdrażnienia i stresu, a następnie wymyśl rozwiązanie, które pozwoli ci obniżyć to napięcie.
Wizualizacja
W frustrującej sytuacji, gdy ciężko ci poskromić myśli i podjąć właściwą decyzję, musisz na chwilę usiąść i zwizualizować sobie swoje miejsce „szczęśliwości”. Pomyśl o miejscu, które cię relaksuje, odpręża. Czy potrafisz sobie wyobrazić te dźwięki, zapachy, pejzaże? Wywołaj ten obraz w głowie. W ten sposób odprężysz ciało i mózg, usystematyzujesz oddech. Wypracujesz jasność myślenia.
Zobacz też: https://blog.otylia.pl/reakcja-na-stres/
Mantry
Ponawianie uspokajającej frazy jest w stanie pomóc w trudnych chwilach. Możesz mówić je głośno lub w myślach. Przekonasz się, że po jakimś czasie twoje samopoczucie wzrośnie w znacznym stopniu. Należy sobie wypracować spis takich fraz w notatniku w komórce i sięgać po nie w denerwujących sytuacjach.
Głębokie oddychanie
Jeśli skoncentrujemy się na oddychaniu, robiąc powolne, kontrolowane oddechy, nasze ciało i mózg się ustabilizują. Skieruj całą swoją uwagę na oddechu. Możesz co więcej w głowie nadawać mu rytm: wdech – wydech. Jeśli masz możliwość, wygodnie usiądź, pozwól szyi i ramionom w pełni się odstresować. Nabieraj powietrze mocno przez nos, wydychaj powietrze przez usta. Zwróć uwagę na unoszący się brzuch.
Potrzebujesz zmiany otoczenia
Jeśli coś cię rozstroiło w pracy lub w domu, zrób sobie krótką chwilę odpoczynku. Udaj się na przechadzkę. Przejdź się dookoła budynku. Pooddychaj rześkim powietrzem. Po tym twój umysł będzie bardziej zrelaksowany, ciało mniej spięte. Wygenerujesz lepszą perspektywę problemu, z którym musisz się borykać.
Zmiana perspektywy
Momenty wysokiego stresu są w stanie wykrzywić twoje postrzeganie otoczenia. Niekiedy należy zwolnić, nabrać dystansu. Postarać się spojrzeć na konkretny kłopot z innej perspektywy. Takie przyjrzenie się problemowi z różnorakich punktów widzenia, potrafi prowadzić do intrygujących i nieoczekiwanych konkluzji.
Opisz swoje frustracje
Opowiedz o swoich odczuciach komuś zaufanemu: przyjacielowi, małżonkowi, partnerce. Czasami wykrzyczenie tego, co nas męczy, dotyka, jest dobrym wyjściem na zyskanie wewnętrznego spokoju. Nie zapominaj tylko, że nie mowa w tym miejscu o „wylanie złości” na kogoś, na wyładowaniu emocji na nim, lecz o znalezienie właściwego słuchacza, który wysłucha naszych żali.
Poszukaj psychologa
Rozmowa z wyspecjalizowanym terapeutą może pomóc w zlokalizowaniu przyczyny złości i stresu, jak również w opracowaniu odpowiedniejszych metod radzenia sobie z nimi. Czasami naprawdę warto zaufać ekspertowi.
Dodaj komentarz