Jakich błędów unikać przy szukaniu pracy ?
Table of contents
Nie jesteś świadoma swoich osiągnięć
Nie istnieje lepsza metoda na pokazanie się z jak najlepszej strony niż pewność siebie. Wiedza o tym, co Ci wyszło, jak jaką drogę musiałeś pokonać aby zdobyć to, co dzisiaj umiesz. Potrzebujesz wizji, znajomości własnych wartości i świadomości kluczowych kompetencji.
Niedostateczna aktywność
Dziś musisz ubrać swoją osobowość, doświadczenie i kompetencje w ramy „produktu”, wypromować go i sprzedać. Możesz to robić za pomocą różnych sposobów. Najłatwiejszym i najbardziej popularnym są portale społecznościowe, znajomości, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to postaraj się i je zdobądź! Dlaczego to tak ważne? Po to, aby – po pierwsze – być może przydać się im w przyszłości, a po drugie opowiedzieć im o tym, co potrafisz i móc mieć nadzieję, że będą polecać Twoją osobę innym.
Wszędzie wysyłasz to samo CV
Kiedy dbasz o aktualizację CV masz okazję dopasować się do tego, czego oczekuje nowy pracodawca. Możesz pokazać się z takiej strony, która będzie odzwierciedlała jego wymagania. Dzięki temu zwracasz na siebie uwagę jako idealny kandydat, z umiejętnościami idealnymi na dane stanowisko.
Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za rekrutację otrzymują sporo różnych ofert od ludzi chętnych do pracy na danym stanowisku. Z częścią z nich umawiają się na spotkania w celu bliższego poznania. Pokaż, że masz w sobie ekscytację. Że chcesz od życia czegoś więcej, niż tylko „jakoś przetrwać”. Że dobrze się z tobą rozmawia i jesteś ciepłą, entuzjastyczną osobą. Że chcesz coś dobrego zrobić dla firmy, zaangażować się.
Nie myślisz pozytywnie
Nie jest tutaj mowa o tym, aby mieć pozytywne myślenie o sobie, a bardziej o to, że nie masz wiary w swoje możliwości. Nie bez znaczenia jest też to, co Ty myślisz o ludziach, z którymi rozmawiasz, o tej firmie, o pracodawcy. Nie wiem, czy wiesz, ale firmy nie lubią zatrudniać osób, które mają skłonności do bycia wiecznie niezadowolonymi i są negatywnie nastawione do nowości i do tego, aby się rozwijać i realizować nowe zadania. Jeśli przeważa u Ciebie myślenie negatywne, to warto nad tym popracować od razu!
Nie masz celu
„Szukam jakiejkolwiek pracy obojętnie gdzie.” Nie istnieje coś takiego jak jakakolwiek praca. Poza tym – nie nadajesz się do każdej wybranej pracy, do niektórych z nich nie masz po prostu właściwych uprawnień. Zastanów się dokładnie jaki jest kierunek, w którym chcesz się rozwijać, skonkretyzuj co potrafisz, w czym będziesz dobrze się czuć. Czego szukasz, gdzie możesz się zatrudnić?
Nie masz żadnej strategii na poszukiwanie pracy
Dzięki temu, że dokładnie zapoznasz się ze strategią poszukiwania pracy sprawiasz,że zmniejsza się ryzyko frustracji, jaka z tym tematem się wiąże, bo dopasujesz sposoby szukania zatrudnienia do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji ,w jakiej aktualnie się znajdujesz. Przy budowaniu strategii bierzesz pod uwagę wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Następnie układasz plan i powoli go realizujesz.
Nikt Cię nie wspiera
Masz ochotę na zmiany w życiu zawodowym? Fantastycznie! Poszukaj sobie wsparcia! Gdzie szukać kogoś, kto wstawi się za Tobą? W grupach na Facebooku takich jak moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u specjalisty, u trenera biznesu lub mentora, dzięki któremu nauczysz się pokonywać trudności.
Brak określonych wartości w życiu zawodowym i prywatnym
Jeśli Ty nie umiesz określić, co jest dla Ciebie istotne, to nikt inny Ci tego nie powie. Bez zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie istotne będzie Ci bardzo ciężko znaleźć pracę marzeń. Pomyśl o swoich wartościach jak o kompasie lub przewodniku, dzięki któremu łatwiej Ci będzie podejmować decyzje, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy realizowania nowego zadania. Jak się za to zabrać? Musisz sprawdzić, czy dana oferta pracy pomoże Ci spełnić Twoje plany zawodowe. Musisz wiedzieć, czy polegając na swoich wartościach możesz spełnić się w branży, którą wybierasz.
Nie potrafisz siebie dobrze sprzedać
Czy masz tego świadomość, czy też niekoniecznie – sprzedajesz. Siebie, swoje kompetencje, swój charakter, swój czas. I choćbyś nie wiem jak tego nie chciał przyjąć do wiadomości, czy protestował– tym bardziej sprzedajesz, tyle że z niekorzyścią dla siebie. Im prędzej uświadomisz sobie, że twoje zasoby są produktem, który warto dobrze zaprezentować, tym większa jest szansa, że znajdziesz nową pracę szybciej niż Ci się wydaje..
Nie koncentrowanie się na tym, co pracodawca będzie konkretnie z ciebie miał
Ty oczekujesz konkretnych dochodów, bogatego pakietu socjalnego, opieki medycznej, umowy na czas nieokreślony itp. A co pracodawca będzie dostawał od Ciebie? Popatrz na cały proces rekrutacji z perspektywy osoby zatrudniającej. Czego byś chciał od takiego kandydata? Oprócz kompetencji i doświadczenia? Może komunikatywnej znajomości języka obcego? Albo umiejętności szybkiego czytania?
Nie wierzysz w swoje możliwości
Kiedy nie potrafisz uwierzyć we własne możliwości, to jest spora szansa na to, że nie podejmiesz się nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze. Na szczęście możesz z tym walczyć. Zgłaszając się do specjalisty (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który pokaże Ci, jak radzić sobie z brakiem wiary we własne możliwości.
Nie masz świadomości swoich atutów
W sytuacji kiedy masz listę swoich atutów i mocnych stron, którymi możesz się pochwalić w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy dysponujesz wiedzą, która pozwoli Ci zaistnieć. Ale bądź ostrożny! To muszą być Twoje realne kompetencje. Nie to, co sobie wymyśliłeś, co chciałbyś u siebie widzieć, bo tylko wtedy masz szanse na uzyskanie satysfakcji zawodowej.
Nie ma Cię na Linkedln
Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że posiadanie kont na portalach społecznościowych to nic istotnego, to powiem Ci, że jesteś w błędzie! Duże grono osób, właśnie tam dostało możliwość rozwoju zawodowego. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o tym, że istniejesz? Pokaż im dlaczego warto zwrócić na Ciebie uwagę i zadbaj o to, abyzdobywać przydatne kontakty jakie mogą przydać Ci się w przyszłości.
Dodaj komentarz