Mózg pierwotny
Table of contents
W bardzo prostej części naszego mózgu, w ciele migdałowatym, pojawia się strach, jako jedna z pierwotnych emocji. Płaty czołowe oraz inne części mózgu wprowadzają logikę do naszych myśli. W stanach niepokoju warto się do niej odwołać. Gdy zaczniesz się czegoś bać, pomyśl trzeźwo o rzeczywistych zagrożeniach, które właściwie nie istnieją, bo są podyktowane twoim lękiem.
Poszukaj tych, którym się udało wygrać ze strachem
Porozmawiaj z kimś, kto w danej chwili lub w przeszłości robił rzeczy podobne do tych, które Ty chcesz zrobić, jednak obawiasz się, że sobie nie poradzisz. Śmiało pytaj, czy również doświadczał lęku i niepewności podczas ich wykonywania, a jeśli tak, jak sobie z nim radził i co mu pomagało.
Podejmij próbę zapanowania nad strachem
Kiedy pogodzisz się z tym, że odczuwasz lęk, opanuj swój strach i zamień go w swojego dobrego kompana. Daj sobie chwilę, aby w bezruchu poczuć emocje, które przez Ciebie przepływają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie dopuść do tego, aby Cię ograniczały i sprawiły, że staniesz się całkowicie bezradna.
Włącz Netflix
Poczujesz się lżej, jeśli przez pewien czas nie będziesz analizować tego, co czujesz. Pozwoli Ci na to obejrzenie filmu, który pomoże Ci się zrelaksować.
Przyznanie się do strachu
Pogódź się z tym, że uczucie strachu będzie Ci towarzyszyło i może dać o sobie znać w momentach, gdy podejmujesz się działań, które nie są dla Ciebie znajome lub powodują, że musisz opuścić swoją strefę komfortu. Jest coś dziwnego i przyprawiającego o dreszcze, gdy wyruszasz zdobywać nowe nieodkryte dotąd miejsca nie posiadając gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i wszystko będzie dokładnie tak, jak zakładał plan. Nie dopuszczaj do tego, aby to przeszkadzało Ci w zdobywaniu świata i nauce nowych rzeczy.
Nie koncentruj się na strachu
Żeby nie doprowadzić do nakręcenia spirali czarnych myśli, zajmij się czymś. Dobrze, żeby była to czynność mechaniczna, ale angażująca cię.
Spróbuj przejąć kontrolę nad lękiem
Zmierz się ze swoim lękiem starając się wciąż robić chociażby jedną rzecz, której się obawiasz, bez względu na to, jak banalne mogą być działania jakie podejmiesz. Badania wykazują, że wielokrotne próbowanie konfrontacji z tym, czego się obawiamy obniża naszą reakcję psychologiczną na te zdarzenia. Sprawia, że jesteśmy gotowi aby dużo lepiej je znieść lub nawet całkowicie wyzbyć się strachu.
Określ swoje największe lęki
Nazwij na spokojnie, co sprawia, że paraliżuje Cię lęk i z jakiego powodu się tego boisz. Zadaj sobie pytanie, czy moje obawy są faktycznie realistyczne i czy mają rację bytu, biorąc pod uwagę sytuację, w które teraz jesteś? Dokładne poznanie źródeł i przyczyn naszych lęków ułatwia nam zrozumienie naszych uczuć.
Postaraj się pokochać strach
Zobrazuj to, czego się boisz. Jak postrzegasz swój strach? Jako bestię z wielkimi zębami? A może jest czarnym kosmatym kłębkiem? Zimną mgłą? Ustaw strach obok siebie i napisz do niego jakąś pozytywną wiadomość. Pomyśl o tym, że to jest stwór, który może istnieć obok Ciebie, który też chce żyć.
Zażyj kojącej natury
Czy jest coś, na co możesz patrzeć, aby poczuć się lepiej? Zwykle jest to natura. Kwiaty, niebo, zwierzęta. Jeśli nie masz przyrody w pobliżu, poszukaj kojących obrazów w internecie.
Śpiewanie mantr
Bardzo skutecznie działają buddyjskie mantry typu: „Może przepełniać mnie dobroć i miłość”, „Jest ze mną zdrowie i szczęście”, „Mogę doświadczyć obfitości”.
Świadomość występowania strachu
Jak tylko ogarnie Cię uczucie strachu, przyjmij do wiadomości fakt, że wystąpił i że jest to całkowicie normalne – bać się i mieć wątpliwości co do słuszności swoich działań. Strach najzwyczajniej w świecie występuje w sytuacji gdy spotykasz się z czymś nowym, bądź gdy w Twoim życiu pojawiają się jakieś przeszkody czy też trudne momenty.
Przerysuj swoje strachy
To sposób, który naprawdę może pomóc. Opowiedz komuś, czego się boisz, używając dramatycznych słów i emocji. Powtórz to kilka razy, za każdym razem wyolbrzymiając historię. Zobaczysz, że w końcu zaczniesz się śmiać.
Śmiej się
Kiedy się śmiejesz to wzmacniasz odporność, Śmiech powoduje, że słabiej odczuwasz ból, leczy rany, pozwala poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Jeśli zaczniesz lękowi śmiać się w nos, przestanie cię za niego wodzić.
Pamiętaj o oddychaniu
W sytuacji gdy skupisz się na opanowaniu swojego oddechu, licząc głębokie wdechy i wydechy, uspokoisz gonitwę umysłu, która wzmacnia twój niepokój.
Strach nie jest prawdziwy
Im częściej dopuszczamy do sytuacji, aby nasz umysł studiował, kreował różne negatywne scenariusze tym mocniej sprawiamy, że zaczynamy niepotrzebnie koloryzować sytuację co znacznie zwiększa w nas strach. Zaczyna nas ona przerastać i postrzegamy rzeczy w sposób bardziej skomplikowany niż są one w rzeczywistości.
Uprawiaj sport
Wyprawa na rower, trucht dookoła osiedla, wyjście na basen, siłownia, wyrywanie chwastów w ogródku. Każdy wysiłek jest dobry na stres i depresję, ponieważ podnosi poziom dopaminy i serotoniny w organizmie.
Dodaj komentarz